L.A Confidential

08:05Herkese Merhaba! 🔮

Bugün en sevdiğim film türlerinden olan neo-noir bir filmle birlikteyiz. Kara film olarakta bilinen bu filmleri çok sevme nedenim olayları kara mizahla anlatmaları. Pulp Fiction ve Chinatown' u sevdiyseniz bu filmi de seversiniz diye düşünüyorum. Ayrıca EF-SA-NE kadroyu da unutmamak gerekir. Kim Basinger, Kevin Spacey, Russel Crowe, Guy Pearce...

Konusu;
50’lerin Los Angeles’ında yer altı dünyasının patronu sayılan Mickey Cohen’in hapse girmesiyle doğan boşluktan dolayı şehirdeki diğer suç örgütleri arasında liderlik savaşı başlar. Bir gece Cohen’in adamlarına bir baskın düzenlenir ve hepsi öldürülür. Öldürülenler arasında eski bir poliste vardır. Bu olayı soruşturmak üzere L.A. Polis Departmanı üç polisi görevlendirir. Görevlendirilen polisler karekter olarak birbirlerinden çok farklıdırlar. Ed Exley, L.A. Polis Departmanının altın çocuğudur. Kurallara bağlı ve her şeyi kanunlara göre yapar. Bud White, çabuk sinirlenen, agresif, gerçeğe ve doğruya ulaşmak için her türlü yola başvuran biridir. Üçüncü ve son polis Jack Vincennes ise; L.A. Polis Departmanını anlatan bir televizyon dizisine danışmanlık yapmakta, tanınmış ve gündemde olmayı seven biridir. Bu üç kişi olayı soruşturmak için bir araya gelirler. Ancak soruşturma çok çabuk sonuca ulaşır. Bu durum üç polisi rahatsız eder. Soruşturmada bu kadar çabuk sonuca ulaşılmasında bir bit yeniği olduğunu düşünürler ve araştırmaya devam ederler. Ve araştırmaları onları çok güzel bir kadına kadar götürür. Film Kim Basinger ve senaryosuyla iki Oscar kazandı.

Ben filmi çok beğendiğimi itiraf etmeliyim, gerçekten benim için çok sürükleyiciydi. Ayrıca çok sevdiğim Kevin Spacey'de ba rollerdendi. Aynı zamanda Russel  Crowe'da başroldeydi. İlginç ve anlamlı bir filmdi, verdiği "polis her zaman üstünü kapatır" ya da "en prensipli insanların bile kırılma noktası vardır" mesajları çok manalıydı. Filmi izlerken bazı terslikler hissettim ve karakterlerin o yöne yürümesi beni çıldırttı. Önceden tahmin edebiliyorsunuz bazı olacakları ama bazıları ise tamamıyla sürpriz oluyor. Mutlaka izlemeli misiniz bilmiyorum ama tavsiye ediyorum kesinlikle. 

You Might Also Like

0 yorum

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images